

Indicative Lux calculator
Zoom Spot
| Constructive & Dimensional | |
|---|---|
| Construction material | Die-cast aluminum EN AB 44100 highly resistant to oxidation |
| Gaskets | Silicone gaskets |
| External screws | Stainless steel A4-70 treated with highly antioxidant water-repellent lubricating solution |
| Finish and protection | Primary treatment with nanoceramic conversion. Protection with textured polyester powder coating resistant to weathering and UV rays |
| Diameter (D) [mm] | 124.5 |
| Length (B) [mm] | 121 |
| Height / Projection (H) [mm] | 200 |
| Electrical | |
| Description | 1 x 23.7 W LED 3000 K CRI>90 1 x 3306 lm |
| Luminaire efficiency [lm/W] | 94.3 |
| Fixture consumption | 26.9 W |
| Operation Range | 220-240 V - 50/60 Hz |
| Number of circuits | 1 |
| Driver positioning | Integral |
| Control | ON-OFF |
| Driver options on request | DALI |
| Emergency | Not available |
| Ambient temperature operating range [°C] | -20 °C ÷ +40 °C |
| Optical | |
| Beam angle [°] | 61° |
| Light distribution | Symmetrical wide beam (45 ° - 125 °) |
| Beam directionability | Adjustable |
| Swivel [°] | +/- 90° |
| Rotation [°] | 350° |
| Diffuser material | Tempered glass 6mm |
| Diffuser finish | Transparent - extra clear |
| Optics | Reflector in anti-UV technopolymer with super pure aluminum metallization |
| Lighting Source | |
| Luminaire emission [lm] | 1 x 2540 |
| LED / Bulb | Included |
| Product repairability | |
| Light source replacement | Non-user replaceable light source |
| Driver replacement | Non-user replaceable controlgear |
Download available only for registered users. Please login with your email, or register to have an account!