Minizac! 300
| Constructive & Dimensional | |
|---|---|
| Construction material | Extruded aluminum EN AW-6060 T5 high resistance to oxidation |
| Gaskets | Silicone gaskets |
| Finish and protection | Primary treatment with nanoceramic conversion. Protection with textured polyester powder coating resistant to weathering and UV rays |
| Diameter (D) [mm] | 50 |
| Height / Projection (H) [mm] | 300 |
| Electrical | |
| Description | 1 x 6 W LED 3000 K CRI>90 1 x 845 lm |
| Luminaire efficiency [lm/W] | 43.5 |
| Fixture consumption | 7.1 W |
| Operation Range | 24 V DC |
| Number of circuits | 1 |
| Driver positioning | Integral |
| Control | Dim based on driver |
| Water-Lock system | Cable gland with anti-moisture suction system, preventing the capillary rise of water or condensation along the cable and ensuring maximum protection of the luminaire body and electrical components |
| Cable type | H05RN-F 2x1mm2 |
| Cord length (L) [m] | 0.5 |
| Daisy chain wiring | External to the luminaire with IP68 connector available as an accessory |
| Ambient temperature operating range [°C] | -20 °C ÷ +35 °C Increased temperature to 50°C upon request previous specific components and test |
| Optical | |
| Beam angle [°] | 180° |
| Light distribution | Other |
| Beam directionability | Fixed optics |
| Lighting Source | |
| Luminaire emission [lm] | 1 x 307 |
| LED / Bulb | Included |
| Product repairability | |
| Light source replacement | Non-user replaceable light source |
| Driver replacement | Non-user replaceable controlgear |


Download available only for registered users. Please login with your email, or register to have an account!