

Indicative Lux calculator
Elmo Evo 180
Code:
GH1328.36XOXXXEX
$designers_label$:
$in_house_designers$
| Constructive & Dimensional | |
|---|---|
| Construction material | Die-cast aluminum EN AB 44100 highly resistant to oxidation |
| Gaskets | Silicone gaskets |
| External screws | Stainless steel A4-70 treated with highly antioxidant water-repellent lubricating solution |
| Finish and protection | Primary treatment with nanoceramic conversion. Protection with textured polyester powder coating resistant to weathering and UV rays |
| Electrical | |
| Description | 1 x E27 - Max 30 LED Retrofit 1 x 810 lm |
| Operation Range | 220-240 V - 50/60 Hz |
| Number of circuits | 1 |
| Control | Dimmable depending on the installed lamp |
| Cable entry | Metal cable gland M20 Ø 7/13 mm |
| Daisy chain wiring | External to the luminaire with IP68 connector available as an accessory |
| Emergency | Not available |
| Ambient temperature operating range [°C] | -20 °C ÷ +35 °C Increased temperature to 50°C upon request previous specific components and test |
| Optical | |
| Beam angle [°] | 180° |
| Light distribution | Other |
| Beam directionability | Fixed optics |
| Diffuser material | UV resistant polycarbonate |
| Diffuser finish | Opal |
| Lighting Source | |
| Luminaire emission [lm] | 1 x 97 |
| LED / Bulb | Not included |
| Product repairability | |
| Light source replacement | Non-user replaceable light source |
| Driver replacement | Non-user replaceable controlgear |
Download available only for registered users. Please login with your email, or register to have an account!