Queen 1S
Code:
LL2120.CGXX400EN
$designers_label$:
$in_house_designers$
Suspension design lamp ideal for lighting both residential and commercial small and large surfaces available in two sizes. The body is made of aluminum produced with spinning technology and is suspended by stainless steel micro-cables. Thanks to the various finishes and powers, it easily adapts to the most varied design styles.
design by Serge & Robert Cornelissen
| Constructive & Dimensional | |
|---|---|
| Construction material | Spun aluminum |
| Finish and protection | Spray painting with liquid paints |
| Diameter (D) [mm] | 310 |
| Height / Projection (H) [mm] | 345 |
| Electrical | |
| Description | 1 x 23.7 W LED 4000 K CRI>90 1 x 3555 lm |
| Luminaire efficiency [lm/W] | 94.5 |
| Fixture consumption | 26.9 W |
| Operation Range | 220-240 V - 50/60 Hz |
| Driver positioning | Integral |
| Control | ON-OFF |
| Driver options on request | DALI |
| Cord length (L) [m] | 2.5 |
| Emergency | Not available |
| Ambient temperature operating range [°C] | -20 °C ÷ +35 °C Increased temperature to 50°C upon request previous specific components and test |
| Optical | |
| Beam angle [°] | 78° |
| Light distribution | Other |
| Beam directionability | Fixed optics |
| Lighting Source | |
| Luminaire emission [lm] | 1 x 2546 |
| LED / Bulb | Included |
| Product repairability | |
| Light source replacement | Non-user replaceable light source |
| Driver replacement | Non-user replaceable controlgear |
Standard finishes
Accessories
ED-15


Download available only for registered users. Please login with your email, or register to have an account!