Segno AS SQ
| Constructive & Dimensional | |
|---|---|
| Construction material | Stainless steel AISI 316L |
| Gaskets | Silicone gaskets |
| Length (B) [mm] | 45 |
| Width (A) [mm] | 45 |
| Height / Projection (H) [mm] | 2.5 |
| Cutout shape | Round |
| Recessed hole diameter (C) [mm] | 36 |
| Recessed depth (G) [mm] | 38 |
| Rough in housing | Thermoplastic to be ordered separatly |
| Electrical | |
| Description | 1 x 1 W LED 3000 K CRI>80 1 x 122 lm |
| Luminaire efficiency [lm/W] | 22.3 |
| Fixture consumption | 1 W |
| Operation Range | 350 mA |
| Number of circuits | 1 |
| Control gear | 350 mA not included |
| Driver positioning | Remote |
| Control | Dim based on driver |
| Cable entry | Cable gland PE-LD 5.2mm |
| Cable type | FR5FOEM7-AD8 2x0.5mm2 |
| Cord length (L) [m] | 0.5 |
| Daisy chain wiring | External to the luminaire with IP68 connector available as an accessory |
| Emergency | Not available |
| Ambient temperature operating range [°C] | -20 °C ÷ +35 °C Increased temperature to 50°C upon request previous specific components and test |
| Optical | |
| Beam angle [°] | 89° x 88°x 45° |
| Light distribution | Asymmetric flood (wall washer) |
| Beam directionability | Fixed optics |
| Diffuser material | Tempered glass |
| Lighting Source | |
| Luminaire emission [lm] | 1 x 22 |
| LED / Bulb | Included |
| Product repairability | |
| Light source replacement | Non-user replaceable light source |
| Suggestions placement parameters | |
| Distance from the ground [m] | 0.2 - 0.4 |
| Fixtures interdistance [m] | 2.5 - 3.5 |
| Maximum projection distance [m] | 2.6 |


Download available only for registered users. Please login with your email, or register to have an account!